...meie esimene koolimaja Valgutas,
pargipuude all me õpime ju siin.
Meie esimene õpetaja Valgutas
edasi meid ellu saadab siit...

 Comeniuse projekt on lõppenud
Kaks aastat kestnud Comeniuse projekt, mis ühendas 9 Euroopa riiki, on läbi saanud.
Viimane, 6. projektkohtumine toimus Ungaris.

Riigi pealinn Budapest tervitas meid suviselt sooja päikesega. Saime kuulata õpilaste kõrgtasemel koorikontserti, mis toimus kohalikus kirikus ning oli kokku meelitanud hulgaliselt lapsevanemaid ja külalisi.


Seekordseke koduseks ülesandeks oli kujundada voldik oma riigi kangelastega seotud paikadest. Meie voldiku kujundas Ella Maria.
Koolis oli võimalus külastada erinevaid ainetunde. Võrreldes meie kooliga ei olnud tehnilisi vahendeid võib-olla nii palju kui meil, kuid õpilased olid rõõmsameelsed ja õpihimulised.


Toredaks ja lõbusaks kogemuseks kujunes ungari lastele meie ringmängutantsude „ Kaks sammu sissepoole“ ning „Me lähme rukist lõikama“ õpetamine. Lõpuks tantsisime kõik koos ungari ringmängu“Šooder“.


Viimane kohtumine andis veelkord kinnitust sellest, oleme üks ja ühtne Euroopa pere. Elame, töötame ja õpime selle nimel, et meie sõprus oleks veelgi tugevam ja ühtsem. Selle kahe aasta jooksul oleme tundma õppinud oma sõprade kangelasi, spordialasid; loonud mänge , koomikseid ja raamatuid; üllatanud sõpru toredate kaartide ja kingitustega. Oleme tutvustanud oma väikest riiki ja veel väiksemat kooli Euroopa õpetajatele ja koolinoortele ning olnud võrdväärne partner suuremate riikide seas.
Lea Sinisaar, õpetaja

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Külas naabritel Lätimaal
Comeniuse projektis osalevate riikide eelviimane kokkusaamine toimus
märtsi keskpaigas naaberriigis Lätis, väikeses linnas Kandavas. Kui siiani
pidime projektriikidesse päralejõudmiseks kasutama lennukit, siis nüüd
saime kohale sõita autoga.


Meid võõrustasid Kandava keskkooli õpetajad, kellega kohtusime juba
esimesel õhtul. Nautisime õpetajate endi valmistatud rahvuslikke roogi,
rahvamuusikat ning ühiseid rahvatantse.
Teisel päeval tutvusime kohaliku kooli eluga. Hommik algas õpilaste kontserdiga.
Pärastpoole külastasime tunde ning vestlesime õpetajatega. Kuna
läti õpetajad valdavad vene keelt, saime nendega vesteldes praktiseerida
oma vene keele oskust. Õpilased olid riietunud pidulikult, oli veerandi viimane päev. Paljud nendest kandsid koolivormi.

Õpetasime lastele eestirahvatantsu „ Labajalg“ ning saime ka läti tantse harjutada.

Kolmas päev algas linnapea vastuvõtuga linnavalitsuse saalis. Saime ülevaate Kandava regioonist.


Edasi ootas meid põnev retk Tervete metsaparki. See looduslikult kena paik oli üllatus paljudele. Meisterdasime rühmatööna ühiselt 2 linnumaja, mis kohalikku metsa uutele sulelistele üles seati.


Õhtul olime pealtvaatajateks Kandava kooli võimlemispeol. See oli võimas vaatepilt, sest võimlesid ja tantsisid kõik õpilased, kaasatud olid kaõpetajad ja lapsevanemad. Tundsime end Läti koolis koduselt ja tõdesime, et meil on palju ühist.
Viimane projektkohtumine toimub maikuus Budapestis.


Õpetaja Lea Sinisaar 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Külas sõpradel Taanimaal

Seekordne Comeniuse koolide projektkohtumine toimus 26.-30. nov Taanis, riigis, mis on pindalalt võrreldav Eestiga, kuid rahvaarv on umbes 4 korda suurem. Meie sõpruskool asus Põhja-Taanis Aalborgis. Linn tervitas meid maitsekate jõulukaunistuste ja maheda sügisilmaga.
Kool, mida külastasime, on meie mõistes suur kool- õpilasi üle 700 ning õpetajaid üle 70. Erinevad kooliastmed töötavad eraldi sektsioonides.

Võtsime oma sõpradele kaasa kingitusi- hulgaliselt enda valmistatud jõulukaarte, Lotte puslepalli ning maiustusi.
Vaatasime huviga õpilaste heatasemelist kontsert-etendust ning saime maitsta traditsioonilisi taani jõulutoite.

Kuna vahetult enne külaliste tulekut käsitleti tundides projektikoolide riike, siis oli südantsoojendav näha koridoris rippumas hulgaliselt Eesti lippe ning 4. klassi tundi külastades teadsid õpilased eesti keeles arve 10-ni.

Võimalus oli vaadata-kuulata saksa keele, matemaatika ja robootika tunde. Silma hakkas, et igal õpilasel on oma (kooli) tahvelarvuti, mida tundides aktiivselt kasutatakse. Meie jaoks uus õppeaine oli robootika, kus õpilased olid valmis meisterdanud legodest robotid ning mille liikumist juhiti arvuti teel.

Linnapildis hakkas silma roheline mõtteviis- väga paljud inimesed kasutavad liikumiseks jalgrattaid, välja on ehitatud korralikud jalgrattateed.

Kuna kohe oli algamas 1. advent, nägime oma silmaga ka jõuluvana saabumist.

 Taani lapsed ja õpetajad armastavad oma kooli- seda tundsime seal olles igal hetkel.
Järgmine kohtumine saab teoks naabrite- lätlaste juures Kandavas.

 Lea Sinisaar, õpetaja

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Õpime koos partnerkoolidega

Valguta kooli Comeniuse projekti „Kangelasi otsides“ partnerkoolide järjekordne kokkusaamine toimus 26.- 30. märtsini Helsingis, kus osalesid õpetajad Lea Sinisaar, Sirje Reichmann, Mare Külv ja Lea Pung.


Üheksa kooli 28 õpetajat kogunesid Vuosaare algkoolis, milles õpib 530 õpilast. Viiendik lastest on immigrandid väga erinevatest riikidest. Neile õpetatakse kõigepealt soome keelt ja seejärel saavad nad hakkama teistega koos õppides.
Saabumisõhtul kostitasid Vuosaare kooli õpetajad meid erinevate Soomele omaste hõrgutistega. Järgmisel hommikul nautisime muusikaklasside õpilaste heatasemelist kontserti.
Meil oli võimalus tutvuda majaga, külastada erinevaid tunde, käia ka lähedal asuvas lasteaias.

Mõlemal pool hakkas silma laste rahulikkus ja suhtlemisvalmidus. Eriti rõõmustasid oma emakeeles rääkimise võimaluse üle Eestist pärit lapsed.
Ühel õhtupoolikul tutvustati meile linna vaatamisväärsusi: käisime Sibeliuse mälestussamba juures, kuulasime soome õpetajate esituses katkendit „Finlandiast“, külastasime Kaljukirikut ja muuseume. Külalistele pakuti võimalust nautida soomlaste kuulsat suitsusauna.
Kohtumisele viisime kaasa oma riiki tutvustavad kingitused ja kodutööd: PowerPoint esitlused meie kangelaste kohta. Lepiti kokku järgmise, Prantsusmaal toimuva kohtumise tööd. Iga kool koostab oma maa tuntud inimeste kohta kollaaži, millest pannakse kokku 2015. a kalender.


Projektitegevusi jagub meil igasse kuusse, Skype’i vahendusel toimuvad vestlused partnerkoolide õpilastega. Euroopa raamatupäevaks tegid õpilased plakateid ja järjehoidjaid, riietusid tuntud lasteraamatute tegelasteks. Nii kogume teadmisi oma maa ja teiste Euroopa riikide kultuurist.

Lea Pung, õpetaja
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kirjanduslik vastlakarneval
Kuna sel aastal paistis talv silma oma lumenappusega, otsustasime ühildada vastlad ja ülemaailmse raamatupäeva ning 4. märtsil pidasimegi kooli saalis kirjanduslikku vastlakarnevali. Tore oli see, et kogu kool ja ka lasteaed oldi ennast maskeerinud üheks kirjanduslikuks tegelaseks mingist raamatust. Iga tegelane tutvustas iseennast ning teised osalejad pidid ära arvama, kust raamatust tegelane pärit oli. Oli 3 Punamütsikest ja kuri hunt, oli kapten Nemo ja Lotte, Lumekuninganna ja väike nõid, Mary Poppins ja vanaema õunapuu otsast, haldjatest ja printsessidest rääkimatagi.

 

 

 

Nooremad lapsed olid meisterdanud kartulitrükis järjehoidjad, vanematel õpilastel valmisid raamatuid tutvustavad postrid.

 

 

 Kirjandusliku peo lõpetasid lõbusad mängud.
Õpetaja Lea Sinisaar
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kohtumine Saksamaal
27. nov - 1. dets osalesid õpetajad Kaja Lepik ja Lea Sinisaar Saksamaal Comeniuse projekti „Kangelasi otsides“ partnerkoolide esimesel kokkusaamisel. Kokku osaleb projektis 9 riiki. Kaasa võeti kingituseks õpetaja Mare Külvi poolt viltimistehnikas tehtud jõulukuuseehted ja õpilaste koostatud raamat meie valitud kangelastest.


Saksamaa kool asub üsna Hollandi piiri ääres väikeses linnakeses Schüttorfis. Saabumispäeva õhtul tervitasid partnerkoolide õpetajaid piduehtes koolimaja koos mürtsuva orkestrimuusikaga, Saksa õpetajad kui ka lapsevanemad. Kooli saal oli kaunistatud projektis osalevate maade lippude ja lipuvärvi pallikestega. Vanemad ja õpetajad olid katnud külalistele pidulaua. Saime tuttavaks projektis osalevate teiste riikide õpetajatega.

 

Järgmisel päeval kuulasime-vaatasime õpilaste etteasteid ning andsime üle kingitused koolile ja õpetajatele: lastele Lotte-teemalise memoriinimängu ja õpetajatele Eesti-teeemalise pildiraamatu. Tutvustasime oma kooli ka teistele partnerkoolidele. Õhtul toimus kohtumine linnapeaga ning pidulik õhtusöök.


Reedene päev algas varakult: olime koolis juba enne kaheksat, et koos õpilastega alustada päeva tantsides. See valmistas elevust kõigile osavõtjaile. Pärastpoole tutvusime koolimajaga ning osalesime tundides. Õhtul külastasime jõululaata ning nautisime advendikaunistustes väikelinna.


Laupäeval jätsime külalistega hüvasti, et märtsis uuesti kohtuda Soome pealinnas Helsingis. Saime juurde palju uusi sõpru, kellega koostöö jätkub veel kahe aasta jooksul.

Õpetaja Lea Sinisaar

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Comeniuse blogi aadress on http:/heroescomenius.blogspot.com

Projekti raames valminud raamat " Our Heroes Book"

Projekti raames valminud esitlus "Our heroes"